دسته بندی ها

بازار درای بریج (فلی مارکت)؛ خرید در گرجستان به سبک هری پاتر

در اواخر دهه 80 میلادی که گرجستان هنوز از شوروی مستقل نشده بود رهبر شوروی «میخائیل گورباچف» برای بازسازی اقتصاد کشور سیاستی را پیش گرفت به نام «پرسترویکا» از نحوه اجرا و عواقب این طرح بازسازی اقتصادی که بگذریم باید گفت که نتیجه در پیش گرفتن این سیاست برای مردم گرجستان و شهر تفلیس ، فقر مضاعف بود! به‌گونه‌ای که در اوایل دهه 90 میلادی عده‌ای از آن‌ها مجبور شدند هر آنچه در خانه داشتند و فکر می‌کردند که ممکن است ارزشمند یا حتی به‌دردبخور باشد را به کنار رودخانه بیاورند و اصطلاحاً «بساط» کنند و بفروشند! مکانی که در پارک مارتینز تفلیس این بازارچه محلی در آن برپا شد به درای بریج یا فلی مارکت»معروف شد. امروزه شاید این بازارچه یک مکان توریستی و سرگرم‌کننده باشد که بیشتر افراد برای وقت‌گذرانی و خرید به آن مراجعه کنند ولی حدود 30 سال پیش بسیاری از افراد تفلیس مانند الیور توئیست مجبور بوده‌اند که برای گذران زندگی در این بازار با مشقت تلاش کنند.

درای بریج یا فلی مارکت یک بازارچه روزانه فروش اجناس مختلف است که کنار رودخانه در پارک مارتینز تفلیس واقع شده است. شاید برای ما ایرانی ها مکانی که مقداری شبیه به درای بریج باشد، جمعه بازاری است که در پارکینگ پروانه در خیابان جمهوری تهران برپا می‌شود. البته کافی است یک بار گشت‌وگذار در درای بریج را تجربه کنید یا عکس‌های این بازار را ببینید تا متوجه شوید که چه مقدار تفاوت بین این دو بازار وجود دارد. از تنوع اجناس گرفته تا قیمت‌های مناسب‌تر درای بریج یا مکان برپا شدن بازار؛ درای بریج در یک پارک سرسبز و زیبا و در فضایی باز برگزار می‌شود اما بازارچه پارکینگ پروانه در یک مکان بسته چندطبقه که نور و تهویه مناسبی هم ندارد.

افرادی که طرفدار رمان ها و فیلم های هری پاتر باشند حتماً کوچه «دیاگون» را یادشان است. بازارچه‌ای جادویی در قلب لندن و مخفی از چشم افراد غیر جادوگر! پر از شگفتی، سرگرمی، چیزهای عجیب‌وغریب و البته پرجنب‌وجوش. فلی مارکت هم یک بازارچه جادویی است منتها تفاوتش با بازارچه کوچه دیاگون این است که در دسترس همگان است و نیازی نیست چوب جادوگری داشته باشید تا بتوانید وارد آن شوید. این بازار پر است از شگفتی و تنوع و جنب جوش. اجناس عجیب‌وغریب و جالب از سر و کول این بازار بالا می‌رود فقط کافی است وقت بگذاریم و گردشمان را در درای بریج شروع کنیم و اجازه بدهیم که این بازار ما را جادو کند.

این‌که در مراکز خرید بزرگ به دنبال اجناس خاص بگردیم شاید جذاب باشد ولی باید در نظر داشت که اجناس درون این پاساژها اکثراً از برندهای معروف تأمین می‌شوند و تولید انبوه دارند. فقط در بازاری مثل درای بریج است که شما می‌توانید به دنبال کارهای تک و بی‌همتا باشید. به دلیل محلی بودن بازار و غیر صنعتی بودن اجناس می‌توانید مطمئن باشید از کالایی که شما خریده‌اید همان یک نمونه وجود دارد یا حداقل تعداد کمی از آن در سطح جهان هست! این حس یگانه بودن خرید برای همه ما لذت‌بخش است.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشیم این است که برای خرید کردن از این بازار قیمت مناسب اجناس به ما کمک خواهد کرد که کالاهای دلخواهمان را راحت‌تر تهیه کنیم. چنین بازاری با حذف واسطه‌ها و هزینه‌های جانبی تولید و توزیع، مستقیماً بین تولیدکننده و خریدار ارتباط برقرار می‌کند و این ارتباط باعث می‌شود که قیمت نهایی برای مصرف‌کننده بسیار مناسب باشد و همچنین کمکی باشد در راستای همه‌گیر شدن مفهوم «تجارت عادلانه».

هنگامی‌که پا به بازار فلی مارکت می‌گذاریم آنچه باعث شگفتی خواهد شد تنوع بسیار زیاد اجناس است که حتی دسته‌بندی کردن آن‌ها هم کاری بی‌انتها و بی‌نتیجه خواهد بود. از سکه‌ها و اسکناس‌های قدیمی تا عروسک‌های دست‌ساز، انواع ساز‌ها، پوستر فیلم‌های قدیمی، زیورآلات دست‌ساز، ظروف نقره، لباس و خوراکی‌های محلی، تابلوهای نقاشی، عروسک‌های ماتروشکای روسی، انواع خوراکی‌ها، انواع صنایع‌دستی گرجستان، ظرف و ظروف منزل، کتاب‌ها و مجلات قدیمی، نشان‌های نظامی، دوربین، ابزار، پوست حیوانات و … هر چیز دیگری که فکرش را بکنید می‌توانید به ادامه این فهرست بی‌انتها اضافه کنید. فقط باید تماشا کرد و لذت برد و البته خرید کرد!

نکاتی که برای خرید در فلی مارکت باید بدانیم!

  • اجناس بر روی زمین پهن شده‌اند و غرفه یا دکه‌ای وجود ندارد!
  • شما می‌توانید به اجناس دست بزنید!
  • ساعت کار بازار از 10 صبحشروع می‌شود و عموماً تا 5 عصر هم ادامه دارد.
  • آخر هفته‌ها فروشندگانی که کار در این بازار شغل اصلی آن‌ها نیست به جمع کاسب‌های درای بریج اضافه می‌شوند و این کار باعث افزایش تنوع و همچنین مشتری و گردشگر در آخر هفته‌ها می‌شود.
  • اصولاً قیمتی که به شما به‌عنوان یک گردشگر گفته می‌شود مقداری بالاتر از قیمت اصلی است با مقداری بحث و چانه‌زنی می‌توانید تخفیف خوبی از فروشندگان فلی مارکت بگیرید.
  • درای بریج می‌تواند بهترین مکان برای خرید در گرجستان باشد اگر قصد خرید سوغات، صنایع‌دستی و یادگاری دارید.

اگر قصد خرید از بازار درای بریج را دارید، می‎توانید ارزانترین تور تفلیس و تور گرجستان ارزان را در کی سفر بیابید.