دسته بندی ها

جزیره ساموس در کوش آداسی

جزیره ساموس یک جزیره یونانی است که در نزدیکی کشور ترکیه قرار دارد و از جاذبه های گردشگری شهر کوش اداسی ترکیه به شمار می رود و بسیاری از گردشگرانی که به کشور ترکیه سفر کرده اند از این جزیره یونانی نیز بازدید می کنند، چرا که این جزیره بسیار زیبا دارای مناظری خیره کننده برای همه بازدید کنندگان است.

پیشینه تاریخی، جاذبه های گردشگری و پوشش گیاهی جزیره ساموس

جزیره ساموس دارای کوه ها و درختان سرو و زیتون است که به سراسر خط ساحلی جزیره ساموس جلوه زیبایی بخشیده و این جزیره را به منطقه ای غنی تبدیل کرده، همچنین از دیگر جاذبه های دیدنی در این جزیره تونل (Efpalino)، موزه باستان شناسی در شهر ساموس، مجموعه باستان شناسی در منطقه (Pythagorio) و معبد هرا می توان اشاره کرد.

این جزیره در اثر تحولات عظیمی که در کره زمین رخ داده از زمین های کناری منطقه خود فاصله گرفته و به جزیره ای مستقل که امروزه مشاهده می شود تبدیل شده است؛ با توجه به داستان های گفته شده درباره اسطوره های تاریخی این جزیره را محل تولد الهه هرا می دانند که یونانی ها در هزاره قبل از میلاد آن را در استعمار خود گرفته اند؛ اما بعدها در جنگ با ایرانیان به دست آن ها افتاد و مدت ها بعد توسط مقدونیه و رومی ها فتح شد.

پایتخت ساموس (Vathy) در بخش شرقی این جزیره قرار دارد که در این منطقه یک موزه باستان شناسی با یافته های محلی، یک موزه هنری کلیسا، موزه هنرهای زیبا، مجموعه بیزانس، موزه هنر اقوام و کتابخانه وجود دارد. کاوش و حفاری در این جزیره اولین بار توسط یک تیم محقق آلمانی در خرابه های خانه ها و آکروپلیس باستانی در منطقه (Pythagorion) در محیطی به مساحت تقریبی 6400 متر انجام شد و منجر به کشف دیوار های باستانی و گورستان و تونل آب در سال 1881 شد.

یکی دیگر از آثار تاریخی این منطقه، معبد الهه هرا است؛ این معبد در قرن هفتم طراحی شد و در سال 538 قبل از میلاد آن آتش زدند و بخش بسیاری از آن نابود شد؛ از دیگر مناطق دیدنی غاری پنهان در نزدیکی روستای (Kosmadaisi) که توسط فیثاغورس فیلسوف و ریاضیدان بزرگ به عنوان پناهگاه مورداستفاده قرار گرفته است؛ همچنین تعدادی کلیسای باستانی نیز در این جزیره وجود دارد. جزیره ساموس با مناظر بسیار زیبا و متنوع از قله های کوه ها و دره های سرسبز و سواحل زیبا، مراکز باستان شناسی، خانه های با معماری سنتی و همچنین با توجه به امکانات گردشگری گسترده از جمله کافه ها و رستورا ن ها و محل های اجرای موسیقی سالانه گردشگران بسیار زیادی را به خود جذب می کند.

مسیر دسترسی به جزیره ساموس و جزایر اطراف

می توان با قایق از جزیره ساموس به جزایر اطراف رفته و به دلیل اینکه جزایر دیگر خالی از سکنه هستند محیطی بکر برای حمام کردن و پیک نیک به شمار می روند و همچنین مکان مناسبی برای شنا و ورزش های آبی هستند، این جزیره محیطی مناسب برای علاقمندان به کوهنوردی و شکار به شمار می روند. همه روزه چندکشتی بین کوش اداسی و جزیره ساموس برای جابجایی گردشگران در حرکت هستند که زمان حرکت آن ها یکی در اوایل صبح و دیگری در بعد از ظهر است و این برنامه به طور منظم از اول آوریل تا پایان ماه اکتبر ادامه دارد، این کشتی ها در ساعت 8:30 کوش اداسی را به مقصد جزیره ساموس ترک کرده و در ساعت 17:00 از جزیره ساموس به سمت کوش اداسی باز می گردند.