دسته بندی ها

راهنمای سفر به جواهرده ، جواهری در دل ابرها

جواهر‌ده یکی از روستاهای رامسر در خطه مازندران است که در زبان گیلکی به آن جورده گفته می‌شود. جواهر‌ده در ارتفاعات کوه‌های البرز قرار گرفته است. خانواده‌های زیادی در فصل بهار و تابستان در جواهر‌ده زندگی می‌کنند. در فصل زمستان به دلیل مرتفع بودن این روستا و بارش فراوان برف، به دلیل مسدود شدن جاده‌های ارتباطی جواهر‌ده با رامسر، اکثر مردم، روستا را ترک کرده و به رامسر می‌روند. در واقع جاده‌های ارتباطی جواهر‌ده با رامسر بسیار باریک و پر پیچ و خم هستند و در فصل زمستان بسیار خطرناک می‌شوند.

وقتی به رامسر بروید باید بازار این شهرستان را پشت سر بگذرانید. سپس به یک سه راهی به نام فلسطین می‌رسید بعد از سپری کردن این مسیر که تقریبا در جنوب رامسر قرار دارد وارد جواهرده خواهید شد. جواهرده از طریق کوهستان به قزوین هم راه پیدا می‌کند. جواهرده از 12 محله قدیمی تشکیل شده است. مهمترین آن‌ها عبارتند از: »اوشیان سر»، «سید محله»، «برشی محله»، «آموسی خیل»، «صیقل محله»، «چاک دشت»، «سراب یا کربلا بنه»، «رمک محله»، «تنگدره»، «فتوک محله»، «کهنه تنگدره».

راه­ های دسترسی به جواهرده

برای رسیدن به روستای جواهرده ابتدا باید وارد استان مازندران شوید و از انجا به سمت رامسر حرکت کنید. وقتی به جنوب غربی رامسر رسیدید با طی کردن 29 کیلومتر مسافت، جواهرده را مشاهده خواهید کرد. رامسر دارای فرودگاه است و شما می‌توانید سفر هوایی به این شهرستان داشته باشید. فرودگاه در جاده تنکابن، رامسر و در نزدیکی میدان شهید خلعتبری قرار دارد. فرودگاه رامسر در نزدیکی ساحل احداث شده است. به‎طور مثال، بلیط هواپیما تهران رامسر و بلیط هواپیما مشهد رامسر را می‎توانید در کی سفر بیابید. اگر قصد سفر زمینی به رامسر را دارید می‌توانید از ترمینال اتوبوسرانی رامسر که در کمربندی بعد از میدان رمک رامسر قرار گرفته استفاده کنید. رامسر راه ریلی ندارد و اگر قصد سفر ریلی دارید باید در قائم شهر از قطار پیاده شوید و تقریبا 3 ساعت و 45 دقیقه مسافت طی کنید تا به رامسر برسید.

جاذبه ­های طبیعی روستای جواهرده

جواهر‌ده کوه‌های زیبایی دارد که معروفترین ان‌ها عبارتند از: سرخ تله و واژک هستن. کوه‌هایی بسیار سرسبز و زیبا که وقتی به اعماق آن می‌روید احساس می‌کنید که پای در بهشت نهاده‌اید. به دلیل مرتفع بودن جواهر‌ده اکثر مواقع ابر‌ها به سطح زمین نزدیک شده‌اند و شما درختان و طبیعت سرسبز را در پس پرده مه مشاهده می‌کنید و صدای اواز پرندگان، این حس رویایی را دو چندان می‌کند. در کوه‌های جواهر‌ده دسته‌های اسب به رنگ قهوه‌ای زندگی می‌کنند. اگر خوش شانس باشید ممکن است بتوانید حرکت دسته جمعی ان‌ها را که به داخل کوهستان می‌دوند و محو شدن ان‌ها در جنگل ( از جنگل های ایران ) را تماشا کنید. در فصل بهار که بارش باران زیاد است. جواهر‌ده طراوت و زیبایی عجیبی دارد. در جواهر‌ده یک ابشار بسیار مرتفع و زیبا از دل کوه جاری شده که تماشای ان آب پاک و روان با استشمام هوای بسیار مطبوع و دل‌پذیر روح هر گردشگری را تازه می‌کند. در ادامه به  جاذبه‌های طبیعی جواهرده می‌پردازیم.

پارک جنگلی جواهرده

همچنین پارک جنگلی وسیعی در بین دره و در کنار صفارود وجود دارد که آن منطقه نیز بسیار دیدنی و زیباست. اگر قصد رفتن کنار صفارود را دارید می‌توانید اتومبیل خود را در پارکینگ اختصاصی گردشگران این منطقه پارک کنید و با خیال آسوده به سمت پایین حرکت کنید تا به صفارود و جنگلی که در حاشیه ان قرار دارد برسید. در این جنگل زیبا معنای ارامش را به طور واقعی درک خواهید کرد. صدای اب داخل جنگل با اب و هوای بسیار مطبوع هر گردشگری را جذب می‌کند. صفارود از کوه‌های سماموس سرچشمه می‌گیرد و با عبور از جواهرده، تنگ‌دره و صیقل محله به دریای خزر می‌پیوندد. مردم محلی از آبی که از کوه سماموس سرچشمه گرفته برای نوشیدن و مصرف خانگی استفاده می‌کنند. در حاشیه صفارود و جنگل اطراف ان تمام امکانات لازم برای اسکان چند ساعته مسافران فراهم است. مسافران می‌توانند از الاچیق‌های نزدیک به این مکان و غذاهای محلی که به فروش می‌رسد استفاده کنند. در نزدیکی این منطقه سرویس بهداشتی و رستوران‌های محلی وجود دارد. همچنین گردشگران می‌توانند کمپ بزنند.

دریاچه قو جواهرده

یکی دیگر از جذابیت‌های طبیعی جواهرده، دریاچه قو است. در واقع این دریاچه در ابتدا یک برکه بوده است که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به دریچه تبدیل شده است. برای رسیدن به این دریاچه باید تقریبا دو و نیم کیلومتر از جواهرده فاصله بگیرید. در اطراف دریچه قو نیز که در واقع یک دریاچه مصنوعی محسوب می‌شود الاچیق‌های زیادی برای رفاه حال گردشگران تعبیه شده است و حتی قایق‌هایی هم در محل به اجاره داده می‌شود که با ان می‌توانید به گردش در دریاچه بپردازید. اگر قصد دارید شب را نیز در کنار دریاچه سپری کنید می‌توانید از مجتمع خدماتی که در نزدیکی دریاچه احداث شده است استفاده کنید. در نزدیکی دریاچه یک رستوران محلی هم وجود دارد که می‌توانید با خرید غذا از ان با غذاهای محلی جواهرده آشنا شوید و از خوردن ان لذت ببرید. همچنین دوغ‌های محلی خوشمزه در این رستوران به فروش می‌رسد. در نزدیکی جواهرده یک کارخانه ساخت آب‌معدنی نیز تاسیس شده است. این اب معدنی بسیار مفید است چون از چشمه‌های پاکیزه جواهرده گرفته شده است. امکان زدن کمپ در این منطقه وجود دارد.

چیدن تمشک در جواهر ده

یکی دیگر از تفریحاتی که در جواهرده می‌توانید به ان مشغول شوید و از ان لذت ببرید چیدن تمشک از بوته‌های کنار جاده است. البته مراقب باشید میوه‌های سمی جنگلی را به جای تمشک نخورید. همچنین می‌توانید به چیدن گل‌ها و علف‌های رنگارنگی که در اطراف جاده به فراوانی یافت می‌شوند بپردازید و با ان‌ها یک دسته گل زیبا درست کنید. حتی می‌توانید شاخه‌های گل را برای گلدان داخل خانه بچینید و خشک کنید. اگر تمایل دارید که جواهرده را در حالتی که پوشیده از مه شده تماشا کنید بهتر است در مواقعی که هوا ابری است به این منطقه سفر کنید. اما اگر علاقه دارید که جواهرده را در یک فضای افتابی و با یک اسمان صاف و ابرهای پنبه‌ای مشاهده کنید باید در روزهایی که خبری از باران نیست به جواهرده سفر کنید.

عکاسانی که برای مجلات گردشگری عکاسی می‌کنند یا به عکاسی در طبیعت علاقه‌مند هستند جواهرده یکی از بهترین مکان‌ها برای گرفتن عکس‌هایی با کیفیت بالا است. . لازم به ذکر است که جواهرده در سازمان یونسکو ثبت جهانی شده است و در واقع شهرت جهانی دارد. البته گردشگران به این نکته هم باید توجه داشته باشند که در بدو ورود به جواهرده و مکان‌های تفریحی اطراف ان ممکن است مبلغی به عنوان ورودی از ان‌ها گرفته شود. این مبالغ صرف نگهداری از روستا و جمع‌آوری زباله می‌شود.

تاریخ روستای جواهرده

جواهرده یک منطقه تاریخی محسوب می‌شود. در سالیان بسیار دور اقوام ایرانی در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند. به همین دلیل اثار تاریخی زیادی در جواهرده وجود دارد. همچنین گفته می‌شود که قومی به نام گبریان در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند که البته در حال حاضر هم قبور ان‌ها در جواهرده موجود است. در ادامه به معرفی آثار تارخی جواهرده می‌پردازیم.

قبور گبریان

این قبور مربوط به دو یا سه هزار سال قبل می‌شود یعنی زمانی که زردشتیان در جواهرده زندگی می‌کرده‌اند. این قبور به دو نوع تقسیم می‌شوند. قبور سردابه‌ای و قبور خمره‌ای. قبور سردابه‌ای مانند یک اتاق زیر زمینی هستند که در ابعاد مختلف ساخته شده‌اند. اما قبور خمره‌ای میت به صورت نشسته دفن شده است که این شیوه دفن نشانه آمادگی میت برای روز رستاخیز محسوب می‌شود. این قبور در کوهستان‌های اطراف جواهرده و در مسیر لی‌سرا به فراوانی یافت می‌شوند. بازدید از قبور گبریان  نیازی به تهیه بلیط ندارد.

آثار مذهبی جواهرده

مسجد آدینه جواهرده

در جواهر‌ده مسجدی به نام ادینه وجود دارد که این مسجد در زمان‌های قدیم معبد زردشتیان بوده است و در ساخت ان از سبک معماری ایرانی استفاده شده است. این مسجد در مرتفع‌ترین نقطه جواره‌ده احداث شده است و برای رسیدن به آن باید مسیر نسبتا طولانی را طی نمود. مسجد ادینه در حدود 700 سال قبل توسط شخصی به نام شل شریف که از بزرگان جواهر‌ده بوده ساخته شده است. البته چند سال پیش به دلیل برخورد صاعقه به درختان اطراف مسجد، آتش سوزی رخ داده و بخش از ان آسیب دیده است. چون مسجد در مرتفع‌ترین بخش جواهر‌ده قرار گرفته امکان برخورد صاعقه با ان زیاد است.

غذای محلی در جواهرده

در کنار این محصولات چوبی و حصیری مقدار زیادی خوراکی محلی هم توسط مردم محلی که بساط پهن کرده‌اند به فروش می‌رسد. در جواهرده انواع مختلف ترشیجات شمالی مشاهده می‌شود. از بین این ترشی‌ها، ترشی سیر بسیار فراوان است و از سوی گردشگران هم خریداری می‌شود. دلیل استقبال از ترشی سیر جواهرده این است که سیر این خطه بدون بو است و شما از بوی تند سیر اذیت نمی‌شوید. یکی دیگر از خوراکی‌های خوشمزه، قیصی هست. مشاهده قیصی در ظروف بزرگ هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد. انواع لواشک محلی با طعم‌های مختلف نیز به فروش می‌رسد. تمشک هم یکی از میوه‌هایی است که در ظروف کوچک به فروش می‌رسند. البته بوته‌های تمشک در کنار جاده هم یافت می‌شوند اما بیشتر این بوته‌ها داخل جنگل می‌رویند و چیدن ان فقط در تخصص مردم محلی است. ممکن است ورود به جنگل برای گردشگران خطرناک باشد. با فاصله از دستفروشان محلی آلاچیق‌هایی را می‌توان دید که در ان‌ها غذاهای محلی پخته می‌شود. دامداران جواهرده بعضی از گوسفند‌های خود را به صاحبین آلاچیق‌ها می‌فروشند و گردشگران می‌توانند از خوردن کباب که با گوشت تازه تهیه شده لذت ببرند. غذا خوردن کنار جاده‌های سرسبز و کوهستانی جواهرده با آن آب و هوای دلنشین بسیار مطبوع است. در ادامه به معرفی برخی از غذاهای محلی در جواهرده می‌پردازیم.

خوراک ماهی

این خوراک خوشمزه با ماهی و سبزیجات محلی پخته می‌شود و مانند بسیاری دیگر از غذاهای شمالی در ان از سیر هم استفاده می‌شود. این غذای خوشمزه و خوشبو هم توسط مردم محلی زیاد پخته می‌شود و هم مورد علاقه گردشگران است.

کباب ترش

یکی دیگر از غذاهای محلی که معمولا توسط رستورانداران کنار جاده به فروش می‌رسد کباب ترش است که قبل از پخت در ترشک‌های شمالی گذاشته می‌شود و بعد از طعم‌دار شدن گوشت پخته می‌شود.

خوراک باقالی

این غذای خوشمزه با باقالی و سیر و تخم‌مرف تهیه می‌شود. مردم جواهرده بعد از پخت باقالی ان را له می‌کنند و سپس با اضافه کردن تخم‌مرغ، سیر، ادویه و سبزیجات محلی آن را اماده می‌کنند.

رستوران های جواهر ده

رستوران خاور خانم

این رستوران دو طبقه چشم‌انداز بسیار خوبی به کوه‌های سرسبز دارد و موقعیت خوب رستوران باعث شده است تا گردشگران بتوانند غذای خود را در یک منطقه خوش آب و هوا میل کنند. در این رستوران انواع غذاهای محلی تهیه می‌شود. رستوران خاور خانم یک رستوران لوکس محسوب شده و قیمت غذای ان گران محسوب می‌شود. گردشگران در این رستوران به سرویس بهداشتی هم دسترسی خواهند داشت. رستوران خاور خانم از ساعت 12 تا 23 میزبان گردشگران است.

آدرس: از رامسر تا روستای سرولات که در ۳ کیلومتری چابکسر واقع شده است.

شماره تماس: 09113444934

رستوران بلوط اربه کله

در این رستوران کباب‌های محلی مثل کباب ترش و جوجه کباب، بسیار مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد. همچنین گردشگران در رستوران بلوط می‌توانند صبحانه را با نان و خامه محلی میل کنند. در اطراف این رستوران درختان خرمالو به فراوانی یافت می‌شوند. غذای رستوران بلوط گران محسوب می‌شود. یکی از امکانات این رستوران، وجود سرویس بهداشتی است.

آدرس: ۸ کیلومتری رامسر، کیلومتر ۵ جاده اربه کله

شماره تماس: 09216481154

کبابی بازار کلاچای

در بازار محلی کلاچای که 46 کیلومتر با رامسر فاصله دارد بخشی به یک کباب فروشی اختصاص داده شده است که در ان کباب‌های محلی با کیفیت عالی تهیه می‌شود. این بخش رستوران نیست اما غذای آن از بسیار رستوران‌ها از لحاظ کیفیت و خوشمزه بودن سبقه گرفته است. قیمت غذا در کباب فروشی بازار کلاچای خیلی گران نیست. داخل بازار سرویس بهداشتی هم وجود دارد.

سوغات و صنایع دستی جواهرده

وقتی وارد جواهرده می‌شوید و به سمت بالا حرکت میکنید در کنار جاده با فواصل کم مردم محلی را مشاهده می‌کنید که در کنار جاده بساط خود را پهن کرده‌اند و مشغول فروش محصولاتی هستند که با دست خود ساخته‌اند. بیشتر این محصولات چوبی یا حصیری هستند. مثلا سبد‌های حصیری که اتفاقا در طول سفر برای جا به جا کردن اشیای کوچک و مواد غذایی بسیار کارا هستند. همچنین کلاه حصیری هم عرضه می‌شود و از سوی مسافرین با استقبال موجه می‌شود چون اکثر گردشگران از سواحل دریا هم استفاده می‌کنند بنابراین کلاه حصیری بسیار پرطرفدار است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم محلی جواهر ده

مردم در جواهرده از فرهنگ شمالی‌ها دور نیستند و ان حس میهمان‌نوازی و خوش‌رویی در مردم جواهرده نیز مشاهده می‌شود. مردم در جواهرده سعی می‌کنند زندگی خود را با شادی سپری کنند به همین دلیل جشن‌های مختلفی در ان برگزار می‌شود. در جواهرده هر ساله مراسم گل‌کاری توسط دختران انجام می‌شود و مردم شمال از شهر‌های مختلف در ان شرکت می‌کنند. این مراسم بسیار زیبا و با شکوه است. در این مراسم سنتی دختران با پوشش محلی به گل‌کاری می‌پردازند. تماشای این مراسم بسیار لذت بخش است. در واقع می‌توان گفت که تماشای گل‌های زیبا در ان محیط سرسبز و خوش اب و هوا توسط دختران محلی با لباس‌های زیبا و رنگارنگ بسیار جذاب است. گور‌های گبری نیز یکی دیگر از آثار تاریخی جواهر‌ده محسوب می‌شود. البته این گور‌ها در یک مکان جمع نیستند و در کل جواهر‌ده پراکنده شده‌اند. جواهرده دارای تقویم گالشی است. در این تقویم ماه‌های سال به ترتیب عبارت‌اند از: «اول ماه»، «مردال ماه»، «ده ماه»، «ورفه ماه»، «اسفندار ماه»، «نوروز ماه»، «کرچه ماه»ارکه ماه»، «تیرماه»، «سیه ماه»، «شرر ماه» و «امیرماه.

اقامت در جواهرده و شهرهای اطراف

هتل پارسیان ازادی رامسر

این هتل دارای پارکینگ، آسانسور، صندوق امانات و اتلیه عکاسی است. همچنین کافی‌شاپ و رستوران خوبی هم در هتل پارسیان آزادی وجود دارد. یک استخر روباز در این هتل وجود دارد. در هتل، اتاق ساعت 14 تحویل داده می‌شود و ساعت 12 نیز باید تخلیه شود. مینی‌بار در هتل پارسیان دارای هزینه است.

آدرس: رامسر، خیابان رجایی

شماره تماس: 021476233

هتل بام رامسر

گردشگران در هتل بام چشم‌انداز خوبی به جنگل و کوه دارند. این هتل دارای پارکینگ و اینترنت در لابی است. این هتل، تا پارک جنگلی صفارود، تقریبا 12 کیلومتر و با قلعه مارکوه 13 کیلومتر فاصله دارد. در هتل بام، اتاق ساعت 14 تحویل داده می‌شود و ساعت 12 نیز باید تخلیه شود. در هتل بام، خانم‌ها با مدارک شناسایی معتبر پذیرش می‌شوندو صیغه‌نامه نیز باید دارای مهر برجسته محضر باشد.

آدرس: رامسر، کیلومتر 5 غرب رامسر

شماره تماس: 02191015502

هتل آپارتمان رامسر را در اینجا بیابید.

هتل متل جواهر

در این هتل، میهمانان چشم‌انداز خوبی به کوه دارند. هتل متل جواهر دارای پارکینگ و رستوران است. داخل اتاق‌ها نیز حمام، یخچال، تلویزیون و کمد لباس وجود دارد. در این هتل، اتاق ساعت 14 به میهمان تحویل داده می‌شود و ساعت 12 نیز باید تخلیه شود. در هتل متل جواهرده سالن بیلیارد هم وجود دارد.

آدرس: رامسر، جواهرده، خیابان شهید بهشتی.

شماره تماس: 02191015502

هتل بزرگ ملکشاه

گردشگران با اقامت در این هتل، از اینترنت در اتاق و لابی برخوردار هستند. همچنین در محوطه هتل یک باغ هم وجود دارد که گردشگران می‌توانند از فضای زیبای آن لذت ببرند. یک کافی‌شاپ خوب هم در هتل وجود دارد. در هتل ملکشاهف اتاق ساعت 14 به گردشگر، تحویل داده می‌شود و ساعت 12 نیز باید تخلیه شود. فاصله هتل ملکشاه با تله کابین، 20 دقیقه و با موزه کاخ 10 دقیقه است.

آدرس: رامسر، چالکرود، خیابان شهید خلعتبری

شماره تماس: 021476233

هتل مهتاب

اتاق‌های مختلف این هتل، چشم‌انداز خوبی به جنگل، کوه و دشت دارند. هتل مهتاب دارای پارکینگ رایگان و اینترنت در لابی است. همچنین رستوران خوبی هم داخل هتل تعبیه شده است که با غذاهای با کیفیت محلی و غیر محلی میزبان میهمانان هتل است. داخل اتاق نیز یخچال، میز تحریر و تلفن وجود دارد. به علاوه کافی‌شاپ مناسبی هم در هتل برای رفاه حال میهمانان وجود دارد. همچنین هر اتاق دارای حمام است. در هتل مهتاب، اتاق ساعت 14 تحویل داده می‌شود و میهمان باید ساعت 12 آن را تخلیه کند.

آدرس: رامسر، روستای تاریخی جواهرده

شماره تماس: 02191015502

هتل ترنج متین

این هتل دارای پارکینگ، صندوق امانات و یک کافی‌شاپ خوب است. میهمانان در اتاق و لابی به اینترنت دسترسی دارند. برخی از اتاق‌ها در هتل ترنج متین، چشم‌انداز خوبی به جنگل و برخی به دریا دارند. به علاوه در این هتل، خدمات خشکشویی هم ارائه می‌شود. کارکنان نیز به زبان انگلیسی، المانی و روسی مسلط هستند. در هتل ترنج متین، اتاق سلعت 14 به میهمان تحویل داده می‌شود و ساعت 12 نیز باید تخلیه شود.

آدرس: رامسر، بلوار با هنر( لیدو)، انتهای کوچه ساحل هفت.

شماره تماس: 021476233

اقامتگاه بومگردی شورا جنت رامسر

این اقامتگاه در دو طبقه ساخته شده و سالن پذیرایی ان مبله است. مصالح به کار گرفته شده در ساخت اقامتگاه بومگردی شورا جنت، کاملا چوبی هستند . گردشگران با انتخاب این اقامتگاه، زندگی در یک خانه روستایی واقعی و زیبا در شمال ایران را تجربه خواهند کرد. این اقامتگاه بومگردی به ابشار گل‌گاو زبان و ابشار چاردر نزدیک است.

آدرس: رامسر، جنت رودبار

شماره تماس: 09190081530

اقامتگاه بومگردی لپاسرک

تراس این اقامتگاه بومگردی به سمت جنگل و دریا قرار گرفته است و ظرفیت پذیرایی از 15 نفر را دارد. تله کابین در فاصله 1500 متری اقامتگاه بومگردی لپاسرک قرار دارد. با انتخاب این اقامتگاه زیبای دلنشین، به بیشتر جاذبه‌های طبیعی و گردشگری رامسر مانند جنگل و دریا دسترسی اسان خواهید داشت.

آدرس: رامسر، لپاسرک

شماره تماس: 09190081530