دسته بندی ها

قلعه ناریکالا یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس

قلعه ناریکالا که امروزه یکی از جاذبه های گردشگری شهر تفلیس گرجستان محسوب می شود، در قرن چهارم ساخته شد و تا اکنون نیز قسمت های بسیاری از آن باقی مانده و گویای بخشی غنی از تاریخ شهر تفلیس است.

قلعه ناریکالا را در شهر تفلیس و بر روی تپه های سنگی به خاطر داشتن موقعیت استراتژیک به منظورکنترل عبور و مرور تنگه و در مسیر اروپا به هند ساخته شده است. این قلعه به عنوان یکی از استحکامات اولیه برای توسعه این شهر بود که البته بعدها اهمیت و جایگاه خود را از دست داد و گرفتار ویرانی شد. تا به امروز بخش های زیادی از قلعه بازسازی شده است به طوریکه قسمت های اصلی باقی مانده از این قلعه مربوط به قرن هشتم می­باشد؛ قابل ذکر است که قدمت برخی از سنگ تراشی ها، مواد و مصالح به کار رفته با آجرهای بعضی قسمت ها متفاوت بوده و البته بخش هایی از ساختمان نیز از سنگ ساخته است.

سنگ کاری های این قلعه با ترکیبی از آهک به همراه شن و ماسه ی درشت صورت گرفته، در صورتی که برخی قطعات از آجر و سنگ معدن ساخته شده و همه این ها به دلیل بازسازی های صورت گرفته و تفاوت زمان ساخت آن ها می باشد. قلعه شامل دو بخش با دیواره ای در یک تپه شیب دار بین حمام گوگرد و باغ گیاه شناسی تفلیس واقع است. این قلعه به عنوان آخرین سنگر برای مدافعان شهر خدمت کرده و بخش پایین تر دیوارهای قلعه در نزدیکی رودخانه بسته می شود.

در بخش پایین قلعه که به تازگی و در تاریخ 1996 – 1997 بازسازی شده، کلیسایی به نام سنت نیکلاس (St Nicholas) وجود دارد که این کلیسا جایگزین کلیسایی است که در قرن 13 به دلیل آتش سوزی از بین رفت. این کلیسا با طرحی از معماری های قدیم با سه درب در سه طرف آن ساخته شده و بخش داخلی اش نیز با نقاشی های دیواری شامل تصاویری مربوط به کتاب مقدس و تاریخ کشور گرجستان، تزئین شده است.

این قلعه یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری در تفلیس به حساب می آید و اغلب به گفته مردم از آن به عنوان قلب و روح تفلیس یاد می شود و از هرکس در این شهر درباره جاذبه های گردشگری بپرسید، قطعا قلعه ناریکالا در بالای لیست قرار خواهد داشت و دلیل آن هم تاریخ غنی، مشرف بودن بر شهر تفلیس و بخش های بسیار زیبا و دیدنی دیگری است که در آن به چشم می خورد.

ورودی قلعه برای عموم بازدیدکنندگان رایگان بوده و برای رسیدن به قلعه ناریکالا سه راه وجود دارد: یکی از طریق تراموای هوایی تفلیس، دومی از راه باغ گیاه شناسی و سوم از طریق بالا رفتن از منطقه حمام های گوگردی.