دسته بندی ها

مسجد اورتاکوی ORTAKOY MOSQUE

مسجد اورتاکوی »» یکی از خوش منظره ترین و زیباترین مساجد ترکیه، مسجد اورتاکوی “Ortakoy” واقع در شهر استانبول است. استانبول در واقع پر جمعیت ترین شهر ترکیه بوده و علت این جمعیت زیاد پتانسیل مالی بالا و و درصد بالای اشتغال مردم می باشد. مسجد اورتاکوی دقیقا قبل از پل بسفر، پلی که قسمت اروپایی و آسیایی شهر استانبول را به یکدیگر متصل می کند، واقع شده است.

مطمئنا، تصاویر مسجد اورتاکوی و پل در زمینه ی آن، ارتباط و همبستگی دنیای سنتی و مدرن را نشان می دهند. مسجد بزرگ و مجلل سلطان عبدالمجید “Sultan Abdulmecid” یکی از امپراطوران حکومت عثمانی، در قرن هجدهم ساخته شد. دستور ساخت این مسجد را خود سلطان عبدالمجید داد و ساخت این بنای باشکوه بر عهده ی “Mahmut Aga”، داماد وزیر بزرگ، ابراهیم پاشا “Ibrahim pasha” بود. مسجد کنونی در سال 1855 میلادی (1234 شمسی) تکمیل شد تا به عنوان مسجد بزرگ سلطنتی “Buyuk Mecidiye camii” به سلطان عبدالمجید عثمانی خدمت کند.

طراحی این مسجد را “Garabet Balyan” معمار ارمنی و فرزند وی “Nigogayos Balyan” بر عهده داشتند. “Nigogayos Balyan” همچنین معماری کاخ زیبای دلمه باغچه “DolmaBahace Palace” را عهده دار بوده است. این مسجد در سبک “Neo-Baroque”، همراه پنجره های بزرگ که اجازه می دهند نور به داخل راه پیدا کند و نمای بیرونی حیرت آور ساخته شد.

قسمت اصلی مسجد کوچک و مربعی شکل و ضلع این مربع 12.25 مترهمراه با سقفی گنبدی شکل و موزاییک هایی به رنگ صورتی ساخته شد. دو مناره بزرگ که هر کدام یک بالکن دارند در کنار این مسجد جای گرفته اند و متصل به مسجد استراحتگاهی تابستانی برای سلطان آماده شد که به تازگی برای نوسازی در دست تعمیر قرار گرفته.

همانند بیشتر مساجد، مسجد اورتاکوی از ساعت 9 صبح تا 6 عصر برای بازدید کنندگان باز است اما در زمان اقامه نماز بسته می شود همچنین برای ورود به مسجد نیاز به بلیط یا هزینه ی ورودی ندارید اما از کمک مالی  قدر دانی می شود.

اگر قصد بازدید از مسجد را دارید، حتما از محیط اطراف این مسجد که زمانی روستای ماهیگیری کوچکی بوده، دیدن کنید. مسجد انتهای یک محیط مربعی شکل در فضای باز، کنار آب تنگه ی بسفر قرار دارد و اطراف این مسجد زیبا، بهترین رستوران ها و بهترین کلاب ها و مراسم شبانه ی شهر استانبول جای گرفته اند.

اگر تصمیم بگیرید روز یک شنبه به این منطقه سر بزنید، می توانید بازار صنایع دستی، که هر هفته گوشه ی خیابان تشکیل می شود را جستجو کنید و همچنی

ن کلیسای یونانی سنت فوکاس “St Phocas” و کنیسه ی “Etz Ahayim” که در همین منطقه قرار دارد، طبیعت بین المللی و تاریخی این شهر را بازتاب می کند.

برای رسیدن به منطقه ی اورتاکای توسط حمل و نقل عمومی شهر می توانید از اتوبوس های 40، 40 T و42 T یا اگر در منطقه ی “Taksim” هستید، می توانید از اتوبوس های 22، 22RE و 25E استفاده کنید. نزدیک ترین هتل به این مسجد شعبه ی هتل “Radussin Blu” در این منطقه که جزو هتل های شیک و معروف این شهر است، تنها 550 متر با این مسجد فاصله دارد، که می توان از هتل تا این مسجد پیاده روی کرد و از فضای شهر هم لذت برد.