دسته بندی ها

مسجد ایوب سلطان EYÜP SULTAN; چهارمین مکان مقدس از نظر مردم ترکیه

مسجد ایوب سلطان Eyüp Sultan به عنوان یکی از مهم ترین و مقدس ترین مساجد ترکیه به شمار می رود. این مسجد به منظور احترام به شخص ایوب انصاری Eyüp Ensari در محل آرامگاه وی و در نزدیکی خلیج طلایی واقع شده است. ایوب انصاری Eyüp Ensari یکی از یاران و حامیان حضرت محمد (ص) بوده است و در طول اولین محاصره اعراب کشته شد (674-678).

در طول آخرین جنگ قسطنطنیه میان ترک‌های عثمانی و رومیان شرقی، سلطان مهمت محل سکونت و دفن ایوب سلطان را به شکل معجزه آسایی کشف کرد; بنابراین ساختار و بنای اولیه مسجد ایوب سلطان Eyüp Sultan به دستور فاتح سلطان مهمت دوم Fatih Sultan Mehmet II (معروف به مهمت فاتح) پنج سال بعد از به تصرف در آوردن قسطنطنیه Constantinople برای عثمانی ها در سال 1453 و در محل آرامگاه ایوب سلطان ساخته شد؛ اما در سال 1766 بنای این مسجد به دلیل زمین لرزه های پی در پی دچار آسیب و خرابی های بسیاری شد، به طوری که نیاز به تعمیر و بازسازی داشت; بنابراین در سال 1800 ساختمان جدید مسجد به دستور سلطان سلیم سوم و با پیروی از سبک باروک به وسیله سنگ های رنگارنگ و عجیب و غریب ساخته شد. گنبد زیبا و تزئین شده مسجد ایوب سلطان 17.5 متر قطر دارد و توسط دو نیم گنبد پشتیبانی می شود. این مسجد 4 گنبد کوچک و 4 گنبد بزرگ دارد. فضای داخلی مسجد با لوسترهای آویزان و فرش فیروزه ای آراسته شده است. حیاط مسجد با پرندگان و درختان زیبایی که در آن کاشته شده است، منظره زیبایی را به وجود آورده است.

از نظر بعضی افراد آرامگاه ایوب سلطان در مقایسه با مسجد ایوب سلطان از زیبایی های بیشتری برخوردار است. آرامگاه ایوب سلطان در طول دوره های مختلف به وسیله قطعه های کاشی و آجری آراسته شده است و جلوه خاصی به آن بخشیده است، به طوری که نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. قابل ذکر است که آرامگاه ایوب سلطان به عنوان مقدس ترین و مهم ترین زیارتگاه استانبول İstanbul به شمار می رود. برخی از وسایل شخصی حضرت محمد (ص) در ساختمانی که آرامگاه ایوب سلطان را در بر می گیرد، نگهداری می شود.

مسلمانان زیادی برای عبادت و راز و نیاز در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات مذهبی به این مکان مقدس می آیند. مسجد ایوب سلطان به عنوان چهارمین مکان مقدس بعد از مکه، مدینه و اورشلیم (بیت المقدس) برای مسلمانان ترکیه محسوب می شود.

در حال حاضر گردشگران و مسلمانان محلی برای بازدید از مقدس ترین مکان استانبول و خواندن دعای صبحگاهی به این محل می آیند. هم چنین این مسجد به عنوان مکان مهمی برای پسران مسلمان به شمار می رود، زیرا در روز ختنه خود در این مسجد حضور می یابند. علاوه بر آرامگاه ایوب سلطانی، سنگ قبر بسیاری از عثمانی ها در این مکان وجود دارد. در بالای قبرستان ایوب، یک تپه با چشم انداز بسیار زیبا و وسیع وجود دارد. در این تپه یک کافه تحت عنوان پیر لوتی Pier Loti برای استراحت بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.