دسته بندی ها

مسجد رستم پاشا RUSTEM PASHA MOSQUE

مسجد رستم پاشا ” Rüstem Paşa Camii” الماس پنهانی در بین مساجد ترکیه که عده ای آن را مسجد آبی کوچک “Blue Mosque” بدون  مشکل ازدحام و شلوغی توصیف می کنند، در شهر استانبول قرار دارد. شهر استانبول شهری در کشور ترکیه است که از دو طرف به دو دریای مختلف راه دارد و به بخش هایی مختلف تقسیم شده که یکی از این بخش ها شاخ طلایی نامیده می شود. شاخ طلایی قسمتی در شمال شهر، مجاور دریای سیاه است.  این مسجد در منطقه ی  Eminönü واقع در قسمت شاخ طلایی شهر، ساخته شده است.  پیدا کردن این مسجد در میان این همه آثار مقداری مشکل است، اما ارزش جستجو و صرف وقت را دارد.

پیدا کردن در ورودی این مسجد به قدری دشوار می باشد که حتی اگر چندین بار به آن بیایید باز هم در پیدا کردن ورودی این مسجد به مشکل بر خواهید خورد. احساسی که به شما هنگام دیدن زیبایی و جذابیت محیط درونی  مسجد رستم پاشا دست می دهد، با پیدا کردن یک آبادی میان یک بیابان خشک، قابل مقایسه است. معماری این بنا بر عهده ی معمار معروف امپراطوری عثمانی “Mimar Sinan”بوده و این مسجد برای “Rüstem Paşa وزیر بزرگ سلطان سلیمان کبیر Süleyman the Magnificent”  ساخته شد. ساخت مسجد رستم پاشا اولین تجربه ی “Mimar Sinan” از ساخت بنایی با طرح هشت ضلعی بود.

همانطور که گفته شد این مسجد برای رستم پاشا وزیر بزرگ سلطان سلیمان کبیر در حال ساخت بود، اما وی در سال 1561 میلادی (940 شمسی) در حالی که ساخت مسجد هنوز تمام نشده بود، از دنیا رفت و مسجد در سال 1563 میلادی (942 شمسی) کامل شد. چیزی که محیط داخلی مسجد را بسیار زیبا می کند، کاشی های “Iznik” معروف ترکیه هستند. این کاشی های آبی رنگ که طراحی آن ها بسیار پیچیده و دشوار است ، تنوع گسترده ای از نقش گل ها و الگوهای جبری دارند.

کاشی های “iznik” به قرن شانزدهم میلادی بر می گردند و در محیط داخلی مسجد رستم پاشا، تمام دیوارها ، محراب و منبر را کاملا می پوشاند. این کاشی ها بسیار ارزشمند هستند و حدودا 2300 قطعه کاشی در ساخت این مسجد به کار رفته که طی قرن ها بعضی از آن ها دزدیده شدند. اگر به درب ساختمان توجه کنید، متوجه چوب منبت کاری و کنده کاری شده روی آن می شوید و همچنین رنگ طلایی زیبایی در قسمت بالایی دیوار و سقف می توانید مشاهده کنید. این مسجد یک مناره  دارد و یک گنبد اصلی که به 4 گنبد فرعی مجاور خود تکیه زده است و 74 پنجره اطراف این سازه را تشکیل می دهند. گنبد های فرعی و راهرو ها را ستون هایی هشت ضلعی به نام پای فیل “Fil Ayagi” پشتیبانی کرده و نگه می دارند.

رستم پاشا یک فرد بوسنیایی الاصل که داماد و نخست وزیر سلطان سلیمان کبیر نیز بود و در تاریخ  مشهور است به عنوان شخصی که با خرم سلطان “Hürrem Sultan” معروف، همسر سلطان سلیمان همکاری کرد و همراه با او نقشه ای ریخت تا شاهزاده مصطفی، پسر و وارث تاج و تخت سلطان سلیمان را به جمع آوری ارتشی و برنامه ریزی برای سرنگون کردن سلطان متهم کنند. سلطان سلیمان فرزند خود را به مرگ محکوم کرد و خرم توانست فرزند خود ، شاهزاده سلیم دوم که فردی نالایق بود به مقام پادشاهی برساند. همه این ها گفته شد تا بدانید هر فردی که بنای یادبودی به نام او ساخته شده، شاید فردی شایسته نبوده.

درک اینکه چگونه به این مسجد بروید، آسان نیست اما غیر ممکن هم نیست. از ایستگاه تراموای “Eminönü ” که پیاده شدید، به سمت مسجد ینی “Yeni Camii”، مسجد تازه تاسیس روبروی ورودی بازار ادویه برگردید و هنگامی که به کافی شاپ “Mehmet Efendi Kurukahveci” رسیدید به سمت راست بپیچید. آخر این جاده، یک ورودی کوچک به مسجد در سمت راست شما قرار دارد و برای ورود به مسجد باید از تعدادی پلکان بالا بروید.