دسته بندی ها

موزه دریایی استانبول (MARITIME MUSEUM)

موزه دریایی استانبول در کشور ترکیه در شهر استانبول واقع شده است که اولین موزه نظامی این کشور به شمار می رود. از این‎رو، این موزه را با نام موزه نیروی دریایی استانبول نیز می‎شناسند. سالانه گردشگران و توریست های بسیاری که به این شهر سفر کرده اند به بازدید از این مکان تاریخی در منطقه بسفرس می روند، موزه دریایی در زمینه های تجهیزات دریایی بزرگ ترین موزه در کشور ترکیه می باشد.

موزه دریایی استانبول در سال 1897 توسط وزیر امور خارجه عثمانی (Bozcaadalı Hasan Hüsnü Pasha) تأسیس گردید اما از آن زمان چندین بار مکان موزه تغییر کرده است که در سال 2013 موزه را در یک فضای قابل توجه و زیبا در منطقه بسفرس قرار دادند که با دیوارهای حاوی پانل های مسی و پنجره های دو طبقه که کف تا سقف به سوی آب باز می شود ساخته شده است که از مشخصات به خصوص این موزه است.

تاریخچه:

موزه دریایی استانبول طی یک قرن پیش برای جشن و یاد بود تاریخ نیروی دریایی ترکیه مورد استفاده قرار گرفته شده است و اکنون از جذابیت های موزه دریایی می توان از یک مجموعه مهم از تجهیزات نظامی مربوط به نیروی دریایی عثمانی می ‌باشد را نام برد که دارای بیش از 20000 قطعه از آثار باستانی و تجهیزات نظامی دریایی تاریخ ترکیه می باشد و تحت نظر فرمانده کل نیرو دریایی این کشور است.

موزه دریایی استانبول دارای دو طبقه و یک زیرزمین است که مساحت آن ها 20000 متر مربع می باشد، در فضای زیرزمین این موزه اقلام گوناگونی موجود می باشند که عبارت اند از: چهره ها، زیورآلات کشتی های دریایی، مدل های کشتی و قطعات زنجیره ای بیزانس که برای جلوگیری از ورود کشتی های دشمن به شاخ طلایی استفاده می گردید و در طی سال های گذشته بازسازی هایی نیز انجام گردیده و اکنون از محافظت بالایی در مقابل عوامل فرسایشی مانند گرما، نور، رطوبت و غیره برخوردار است.

جاذبه های تاریخی:

بخش های مختلف ساخته شده توسط معمار برجسته امیر بالیستی از چوب نازک و بلندی که کنار یکدیگر قرار گرفته اند تشکیل شده است و در زمان امپراتوری عثمانی مورد استفاده سلطان ها و خانواده هایشان بوده که اکنون نیز در موزه دریایی دو طبقه اصلی موزه را تشکیل می‌دهد و در میان آن ها به صورت پراکنده تعداد کمی دیگر از قایق های قایقرانی مختلف که مورد استفاده آتاتورک (Ataturk) بوده است، دیده می شود.

در میدان مخالف این موزه، آرامگاه دریایی طراحی شده توسط سینان پاشا (Heyrettin Paşa) قرار دارد که مکانی جذاب و دیدنی می باشد. همچنین در مجاورت موزه دریایی استانبول بناهای تاریخی دیگری مانند کاخ بسفرس، مسجد سینا، مجسمه ها و آرامگاه های نیز موجود می باشد که هر کدام از جذابیت ها و زیبایی های به خصوصی برخوردار هستند و گردشگران و توریست های بسیاری برای بازدید به این منطقه سفر می کنند تا ساعاتی لذت بخش را کنار خانواده و دوستان خود داشته باشد

لازم به ذکر است که موزه دریایی استانبول همه روزه از ساعت 9 تا 5 بعد از ظهر آماده برای خدمت گذاری به گردشگران می باشد و در روزهای دوشنبه، جهت بازسازی و تعمیر تعطیل است.