دسته بندی ها

کویر بافق ؛ گل سرسبد کویرهای ایران

کویر بافق را می‌توان گل سرسبد کویرهای ایران دانست. دریایی از آرامش را در دلش نهفته دارد و بی چشمداشت مسافرانش را در آرامش ماورایی‌اش غرق می‌کند. کویر بافق با هدایای پنهان و زیبایی پر افسونش مسافران را سر ذوق می‌آورد. ریگزارها، باتلاق‌ها، تپه‌های شنی، تلماسه‌ها، نمکزارهای مختلف و منحصر به فرد، گردشگران را مجاب می‌کند راه بادیه را درپیش بگیرند. در میان تمام جاذبه‌های گردشگری، کویرنوردی لطف دیگری دارد چرا که در کویر آرامش و هیجان را با هم خواهید داشت. اگر شما خواستار سکوت، آرامش و زیبایی هستید با کی سفر همراه باشید تا سری به کویر بافق بزنیم.

راه های دسترسی به کویر بافق

کویر بافق منطقه‌ی‌ وسیعی را در بر می‌گیرد. این منطقه از یزد تا بافق ادامه دارد. در این ناحیه‌ی‌ گسترده چند منطقه‌‌ی دیدنی وجود دارد مثل کویر درانجیر، ریگزار صادق آباد، براریگ بافق و… تعدد جاذبه‌ها باعث می‌شود تا گردشگران راه‌های مختلفی را برای بازدید انتخاب کنند. در هر حال تصمیم ابتدایی برای همه یکسان است و قبل از هر چیز می‌بایست خود را به شهر یزد و یا شهر بافق برسانید.

دسترسی به یزد را می‌توان به ۴ مسیر کلی خلاصه کرد. یزد بر روی بزرگ‌راه خلیج فارس به شماره‌ی ۷۱ قرار دارد که از کاشان تا شهر بندرعباس ادامه دارد. بنابرین برای دسترسی به یزد از اکثر استان‌های شمالی کشور، ابتدا باید به نایین در استان اصفهان بروید و سپس از شمال و از طریق این بزرگ‌راه وارد یزد شوید. و اما اگر از استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان قصد سفر به یزد را داشته باشید، از جنوب شهر و از طریق همین بزرگ‌راه، ابتدا به شهر انار در استان کرمان وارد می‌شوید و سپس به یزد می‌رسید.

برای استان‌های جنوب غربی کشور، شامل استان‌های فارس، خوزستان و بوشهر ( معرفی شهر بوشهر )، جاده‌ی نهایی که شما را به یزد می‌رساند، بزرگ‌راه شماره‌ی ۸۷ است که از ابرکوه و سورمق عبور می‌کند. همچنین اگر از خراسانات ایران قصد سفر به یزد را داشته باشید، بزرگ‌راه شماره‌ی ۶۸، از طبس، شما را به یزد می‌رساند. پس از آن تا بافق راهی نمانده است. خروجی شرقی شهر یزد را که در پیش بگیرید، جاده 78 پس از 130 کیلومتر شما را به بافق می‌رساند.

می‌توانید از طریق سفر هوایی نیز خود را به یزد برسانید و پس از ان راهی بافق و کویر زیبایش بشوید. فرودگاه شهید صدوقی یزد، یک فرودگاه بین‌المللی است که با مرکز شهر ۱۰ کیلومتر فاصله دارد. پرواز‌های خارجی این فرودگاه به شهر‍‍‌های دمشق، جده و نجف برقرار است و شهر کیش، شهر تهران ، شهر اهواز ، مشهد و بندرعباس مقصد پروازهای داخلی این فرودگاه است. به طور مثال می‎توانید پرواز تهران یزد و پرواز مشهد یزد را در کی سفر بیابید.

در نزدیکیِ میدانِ امام حسین یزد، میدانی به نام میدان راه‌آهن وجود دارد که ایستگاه راه‌آهن شهر در آن مستقر است. از طریق این ایستگاه می‌توان به شهرهای دیگر استان یزد و نقاط دیگر ایران دسترسی پیدا کرد.

جغرافیای کویر بافق

متوسط بارش سالیانه در کویر بافق حدود 60 میلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌متر است که به یک دهم متوسط جهانی هم نمی‌رسد. متوسط دمای سالیانه در کویر بافق هم حدود 6 درجه از متوسط کل کشور یعنی 23 درجه سانتی‌گراد بیشتر است. اختلاف دمای کویر بافق در شب و روز، به خاطر خشک و کویری بودن، نسبتاً زیاد است. روزهای گرم کویر شب‌های سردی را در پیش دارد و تابستان گرم با زمستانی سوزناک پاسخ داده می‌شود.پوشش گیاهی کویر بافق هم طبیعی است که یکنواخت، کم و پراکنده خواهد بود. به دلایل شوری خاک و کم‌آبی در کویر تنها گیاهان خشک‌زی و شوررپسندی مثل اشنان و گز مجال رشد دارند. خارج از منطقه‌ مرکزی تنوع گیاهی زیادتر می‌شود و انواع مختلفی از گیاهان از جمله تاغ، گون، تره تیزک، شقایق کوهی، زنبق صحرایی، گل گندم، خارشتر، علف شور، شیرینک، انجیر وحشی، آویشن، بدام کوهی، اسپند و… رشد می‌کند. در مورد حیات وحش منطقه هم می‌توان گفت که پوشش جانوری چندانی در مرکز وجود ندارد. اما در اطراف و حواشی کویر جانوران مختلف و گاهاً کم نظیری مثل قوچ، میش، کل، بز، پلنگ، یوزپلنگ و کفتار زندگی می‌کنند.

هیجان سکوت در قلب سوزان کویر بافق

کویر بافق بخش‌های مختلف و جذابیت‌های متنوعی دارد که می‌توان به مغستان، پتکستان و صادق‌آباد اشاره کرد. کویر درانجیر در ده کیلومتری شمال شهرستان بافق و در فرو رفتگی شرقی یزد قرار دارد. کویر درانجیر طول و عرضی  به ترتیب 75  و 20 کیلومتری دارد و مساحتش هم به حدود 75 کیلومتر مربع می‌رسد. نصف بیشتر خاک آن رسی و نصف کمتر آن نمکزار بوده و در مرکز فاقد هر گونه گیاهی است. در قسمت جنوبی درانجیر رودخانه‌هایی جاری شده که باعث تراکم زیاد گیاهان شورزی در این قسمت شده است.

درانجیر، در گرانبهای کویر بافق

هرچه در این منطقه شوری کمتر شده گیاهان متنوع‌تر و بیشتری روییده‌اند مثل اشنان وگز. بعضی جاهای کویر هم لجن‌های اشباع شده‌ وجود دارد و در سطح کم آب، نمک‌ها شناورند. این مسئله باعث لیزی مفرط و بیش از حد طبیعی در بعضی جاها شده که رانندگی در آن‌ها بسیار سخت و خطرناک است. از این بابت ما به شما تاکید می‌کنیم حتما بیشتر مراقب این نکته باشید.

کویر بافق یا درانجیر به خاطر سرگرمی‌های مختلف می‌تواند روزهای پرنشاطی را  برای مسافران به بار بیاورد. انوع سواری‌ها از اسب و شتر گرفته تا پاراسل و موتور چهارچرخ می‌تواند لذتی از جنس کویر برای مسافران فراهم کند. خوراکی‌های کویری نیز جذابیت خاص خودش را دارد و مثلا سیب‌زمینی‌های آتشی و انواع آش‌های محلی شکم گردشگران را قلقلک می‌دهد. گفته می‌شود آسمان همه جا یکرنگ است اما در کویر این طور نیست. آسمان کویر فوق‌العاده است. شب‌هایش آنقدر زیباست که انگار آسمان را برایتان نقاشی کرده‌اند. تازه اینجاست که زیبایی آسمان را می‌توانید ببینید و تفاوتش را با آسمان شهرهای پر دود و دم بفهمید.

صادق آباد یک کویر هندسی

ریگزار صادق آباد هم منطقه‌ای در حوزه‌ی کویر بافق است که به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً از آن بازدید کنید. 15 کیلومتر مانده به شهرستان بافق ریگزاری لوزی شکل قرار دارد که قطرهای آن 5 و 4 کیلومتر است.  این منطقه پایین نمکزار بافق و در بالای روستای صادق آباد قرار دارد و جاده‌ی آسفالته‌ی صادق آباد به آن منتهی می‌شود. مساحت ریگزار صادق آباد به 1500 هکتار می‌رسد و ارتفاع آن از سطح دریا حدود 1000 متر برآورد می‌شود. این منطقه  پر است از تپه‌های ماسه‌ای ستاره‌ای که ارتفاع آن‌ها تا حدود 15 متر در اطراف و 35  متر در مرکز گزارش شده است.ریگزار صادق آباد پیش‌تر آن طور که شایسته و بایسته بود مورد توجه قرار نمی‌گرفت اما صنعت گردشگری پای گردشگران را به آنجا نیز کشانده و اینک از جاذبه‌های پر طرفدار کویر بافق است. این منطقه از نظر امکانات رفاهی و تفریحی چند سالی شده که رشد خوبی دشته است. اهالی روستا در سال‌های اخیر یک کمپینگ مفرح و شادی‌ بخش را در آن ایجاد کرده‌اند. شتر سواری، موتوسواری، کویرنوردی، پرواز با چتر و پاراسل در این ریگزار کم‌نظیر برای مسافران مهیا شده تا یک روز فوق‌العاده برایشان رقم بزنند. همچنین علاقه‌مندان به ورزش‌های ساحلی می‌توانند در صادق‌آباد اوقات خوبی داشته باشند و در نهایت هم یک حمام آفتاب گرم لذت بخش را تجربه کنند.

مغستان ، مینیاتور کویری

مغستان از دیگر جاذبه های کویر بافق است. کویر مغستان در چهل کیلومتری شمال بافق و نزدیکی روستای ساغند و در قسمت‌های جنوبی گنبدهای نمکی قرار دارد. در سراسر کویر بافق نمکزارها، باتلاق‌ها و ریگزارهای مختلفی وجود دارد. نمکزارهایی که گاهاً با رودها تداخل پیدا می‌کنند و کریستال‌های زیبای نمکی به وجود می‌آورند. منطقه مغستان نیز محل برخورد نمک‌ها و آب‌های زیرزمینی است که باعث ایجاد کریستال‌های نمکی و بعضا برنده و خطرناک شده است. قسمت جنوبی مغستان 55 درصد حوزه‌ خیس دارد و به همین خاطر یک منطقه‌ی باتلاقی به حساب می‌آید.

در پتکستان هیجان بر سکوت کویر غلبه می‌کند !

ریگزار پتکستان اما یکی از زیباترین و بهترین موقعیت‌های گردشگری و تفریحی در کویر بافق است. این منطقه که در حوالی روستای مبارکه واقع شده جذابیت‌های فراوانی برای مسافران دارد. اسب‌سواری، شترسواری، موتور چهارچرخ و … در این منطقه هر گردشگری را به وجد می‌آورد و خانواده‌ها در آن می‌توانند اوقات خوشی را سپری کنند.

مورد آخر براریگ بافق است. تپه‌های شن روان امروزه در دنیا طرفداران زیادی دارد. شاید شما هم عکس‌های سلبریتی‌ها و یا تبلیغات انواع کالاها از جمله ماشین‌ها را در این مناطق دیده باشید. اما خوشبختانه کشور ما در این زمینه بهره فراوان دارد و شما نیز می‌توانید دل به تپه‌های طلایی کویر بسپارید و خاطرات خود را با عکس‌های زیبا ثبت کنید. تپه‌های دیدنی در جاده‌ روستای قطرم و دهستان‌ مبارکه و حسن آباد مناظر چشم‌نوازی را آفریده‌اند که هر مسافر شهرنشینی با دیدنش به حیرت می‌افتد. البته لازم است بدانید در این ناحیه هیچ گونه خدمات رفاهی وجود ندارد. از قبل به فکر تدارکات سفر باشید و اگر قصد اقامت دارید چادر فراموش نشود.

تمام مواردی که گفتیم در حوزه‌ی کویر بافق بود. اما بد نیست که به چند مورد از سایر جاذبه‌ها در خود شهرستان بافق و حوالی آن اشاره کنیم. قلعه باقرآباد، منطقه‌ی جنگلی ارس باجگان، روستای زیبای قطرم، نخلستان تماشایی بافق، امامزاده عبدالله، پارک و دریاچه‌ی آهن و… دیگر گزینه‌هایی هستند که می‌توانند بسته به شرایط و سلیقه‌ی شما انتخاب شوند.

هزینه و اقامت در کویر بافق

بسته به جاهای مختلفی که در کویر بافق می‌روید خدمات اقامتی متفاوتی در دسترس شما خواهد بود. اگر تمایل دارید شب را در هتل صبح کنید باید به مرکز شهرستان برگردید. در شهرستان بافق چندین هتل وجود دارد که مجلل‌ترین آن‌ها هتل 4 ستاره‌ی نیکان است. اما هتل‌های ارزان‌تر و مسافرخانه‌های دیگری هم وجود دارد که انتخاب خیلی‌ها خواهند بود. همچنین خود شهر یزد هم فاصله چندانی با شما ندارد و البته هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های بیشتری هم دارد و دست‌تان در انتخاب‌های بیشتر باز خواهد بود.

در کویر اما چند اقامتگاه مثل اقامتگاه زیبای شن و شادن یا کمپ شهید برزگری وجود دارد که تجربه‌ی یک شب پرستاره را برای شما رقم خواهند زد. پیشنهاد کی سفر همین اقامتگاه‌هاست. اصلاً یکی از زیباترین مناظر کویر آسمان زیبای شب‌های آن است که مبادا خود را از رویارویی با آن محروم کنید. البته اقامت کمپینگ هم در کویر رایگان است و اگر تمایل داشتید می‌توانید یک جای مناسب چادر بزنید.

سخن آخر

تصور عامه‌ی مردم این است که کویر محیطی خشک و بی روح است اما همیشه حق با اکثریت نیست. کویر زیبایی‌اش را تنها به جویندگانش نشان می‌دهد.کویر مثل هر معشوق دلربا برای شناختن عاشق واقعی‌اش در ابتدای کار روی بد سکه را به نمایش می‌گذارد، اما در نهایت مشاهده می‌کنید کویر جایی است که هم می‌توانید صنم را به حجله ببرید و هم با صمد خلوت کنید. کویر آن‌قدر سرگرمی دارد تا شب‌هنگام با تنی خسته و لبی خندان به خواب بروید، از طرف دیگر آنقدر اعجاب دارد که شما را به خودتان بازگرداند و یقینا یک حالت روحی متفاوت را تجربه خواهید کرد. کویر جمع تضادهاست. کویر عظمتش را با فروتنی‌اش پنهان می‌کند. درسش را با سکوت می‌دهد. چه زیبا گفته‌اند که کویر نقطه‌ی برخورد آسمان و زمین است. آسمان در شب‌های کویر آنقدر به زمین نزدیک می‌شود که می‌توان ستاره‌ خود را  با دست  در آغوش آورد.

اگر به کویر علاقه دارید، می‎توانید به اقصی نقاط کشور ایران سفر کرده و کویرهایی چون کویر متین آباد ، کویر شهداد ، کویر طبس و دشت لوت را ببینید.