دسته بندی ها

حمام های درمانی محله آبانوتوبانی ABANOTUBANI | آب درمانی در گرجستان

محله آبانوتوبانی یکی از محله های معروف شهر تفلیس است. این محله سالانه گردشگران بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کند، دلیل حجم بالای بازدیدهای سالانه از این منطقه، وجود یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تفلیس یعنی حمام گوگرد می باشد. زمانی که پادشاه گرگاسالی (Gorgasali) متوجه وجود چشمه های آب گرم گوگردی در منطقه تفلیس شد دستور داد تا پایتخت دولت را به این مکان انتقال دهند؛ حتی نامی که برای این منطقه انتخاب شد به معنای (گرم) است. در واقع می توان گفت نام این شهر دارای ارتباط عمیقی با حمام گوگردی است که در آن وجود دارد.

همچنین تعداد قابل توجهی از منابع آب گرم گوگردی در دامنه کوهی به نام ” تنبور” در قرن نوزدهم کشف شد. در این مناطق نیز حمام هایی ساخته شد تا بتوان از این منابع آبی استفاده کرد. بسیاری از حمام های این شهر براساس نام صاحبان اولیه ی خود نامگذاری شده اند. این حمام ها در زیر زمین ساخته شده و سقف آنها از بالا به صورت گنبدی شکل قابل مشاهده است.

چشمه های آب گرمی که در این حمام ها جاری هستند با گوگرد و سایر مواد معدنی ترکیب شده و با درجه حرارتی ثابت بین 30 تا 40 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار می گیرند؛ این آب معدنی با ارزش، در طول تاریخ به عنوان کمکی برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های پوستی و درد مفاصل مورد استفاده قرار گرفته است و البته هنوز هم مخاطب های بسیاری دارد.

به طور طبیعی استفاده از این حمام های گوگردی، بخش اساسی زندگی مردم تفلیس در طول قرن های گذشته بوده است؛ از طرفی بسیاری از شهروندان اوقات فراغت خود را با استراحت در این حمام ها می گذرانند. الکساندر پوشکین یکی از افراد مشهوری است که از این حمام ها استفاده کرده و درباره تجربه خود این چنین گفته:” من چیزی لوکس تر از این حمام در تفلیس تجربه نکرده ام.” حمام های واقع در محله آبانوتوبانی توسط گنبد هایی در ردیف های مشخص قرار گرفته و با نمای بلندی از کاشی ها، تزئین شده اند.

به لطف خواص درمانی این حمام ها، هر شخصی که به آن جا می رود و چند ساعت از وقت خود را در این محله سپری می کند، از طریق استفاده از منابع آب گرم می تواند احساس بهتری دریافت کند، همچنین تا حدودی نیز سرگرم شود، یا اینکه در استخر های موجود شنا کند و یا یک ماساژ حرفه ای را در این مکان ها تجربه کند. جایگاه این حمام ها از نظر تاریخی بسیار مهم و ارزشمند است، زیرا نقش به سزایی در رشد پایتخت کنونی گرجستان (تفلیس) داشته اند.