دسته بندی ها

مجسمه علی و نینو در شهر باتومی | نگین سفر

مجسمه علی و نینو  » یکی از جاذبه های دیدنی و زیبای شهر ساحلی باتومی گرجستان که توجه گردشگران را به خود جلب می کند مجسمه زیباو هنرمندانه ی علی و نینو است که در حال حرکت هستند و به هم نزدیک می شوند و منظره ای شگفت انگیز و به یاد ماندنی عاشقانه را کنار دریای سیاه گرجستان به وجود آورده است؛ مجسمه (علی و نینو) ازنظر بازدید کنندگان شهر باتومی نمادی از عشق واقعی و بدون مرز است.

مجسمه (علی و نینو) دارای ارتفاعی در حدود 7 متر می باشند که برای ساخت آن ها از فولاد ضد زنگ استفاده شده است، این دو مجسمه که به سمت به یکدیگر به آرامی در حال حرکت هستند این فرآیند حرکت هر 10 دقیقه یک بار به صورت خودکار تکرار می شود و تصویری از عشق واقعی را به نمایش می گذارند و همچنین توسط چراغ هایی مجسمه ها تغییر رنگ می دهند و تمامی حرکت آن ها و نور پردازی ها توسط یک کامپیوتر کنترل می شود.

پیشینه تاریخی و طراحی مجسمه علی و نینو

طراحی و ساخت این مجسمه الهام گرفته شده از یک رمان عاشقانه اتریشی به نام “علی و نیو” است که مشابه داستان غم انگیز و عاشقانه غربی یعنی رومئو و ژولیت دارد، از منابع ناشناخته گفته شده که این رمان توسط شخصی به نام کوربان سعید نوشته شده است اما نام نویسنده اصلی آن هنوز مشخص نیست. این رمان برای اولین بار در اتریش در سال 1937 به زبان آلمانی منتشر شد و بعدها به دلیل پرطرفدار بودن به 32 زبان دیگر نیز ترجمه شد.

رمان روایتگر قصه عشق جوانی به نام علی ( یک پسر آذربایجانی مسلمان ) می باشد که درگیر رابطه عاشقانه با دختری به نام نینو ( یک دختر مسیحی گرجستانی ) می شود؛ در رابطه ی عاشقانه خود با مشکلاتی مواجه شده و در نهایت علی به خاطر دفاع از کشور خود در مقابل حمله ارتش روسیه کشته می شود و داستان به شکل غم انگیزی پایان می پذیرد؛ این رمان به نوعی نشان دهنده حال و هوای دوره جنگ جهانی اول نیز می باشد.

در سال 2010 یک هنرمند گرجستانی به نام تامارا Tamara Kvesitadze بر الهام از رمان علی و نینوکه داستانی عاشقانه ، معروف و شناخته شده است این اثر هنری زیبا را خلق کرد که امروزه بازدید کنندگان بسیاری را به خود جذب می کند و به عنوان نمادی از عشق در شهر باتومی شناخته می شود. این مجسمه های زیبا در شهر باتومی به خاطر تصویر سازی شگفت انگیز رمان عاشقانه “علی و نینو” در لیست رمانتیک ترین آثار تاریخی دنیا قرار گرفته است.

بهترین زمان بازدید از مجسمه علی و نینو

دوستداران این اثر هنری زیبا می توانند هر روز از ساعت 19:00 به بعد، به تماشای حرکت این دو مجسمه که به آرامی همدیگر را در آغوش می کشند رفته و از این نمایش عاشقانه لذت ببرند، این مجسمه در منطقه ساحلی بندر شهر باتومی (در غرب گرجستان) قرار گرفته است.